شماره: 3673709
1396/09/14
نخستین آنژیوگرافی قلب از طریق انگشت شست دست در ایلام انجام شد
نخستین آنژیوگرافی قلب از طریق انگشت شست دست در ایلام انجام شد

به همت متخصص ایلامی، نخستین آنژیوگرافی قلب از طریق انگشت شست دست در غرب کشور در استان ایلام انجام شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر امیر بهمنی متخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی ایلام در تشریح این عمل اظهار کرد: روش تشخیصی آنژیوگرافی، روش برای مشخص کردن وجود و شدت تنگی و انسداد شریان های خون رسانی به قلب می باشد و معمولاً آنژیوگرافی از طریق کشاله ران انجام می‌شود.

وی روش جدید آنژیوگرافی قلب از طریق انگشت شست دست کاملاً علمی و بی خطر و بدون خونریزی و درد و به صورت سرپایی است، ادامه داد: در این تکنیک جدید که یک پزشک روسی در کنگره ای در کشور مجارستان ارائه داد، آنژیوگرافی از طریق شریان انگشت شست دست انجام می‌شود.

دکتر بهمنی ابراز داشت: این تکنیک جدید آنژیوگرافی در کشور در استان‌های اصفهان، قم و سمنان انجام شده و اولین بار در غرب کشور در استان ایلام انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این تکنیک هیچگونه عوارض خاصی ندارد و در استان به راحتی قابل انجام است، افزود: با توجه به اینکه شریان انگشت دست باریک و کوچک است، بیمار استرس و فشار کمتری را تجربه می‌کنند و یک ساعت بعد از عمل بدون هیچ مشکلی می‌توانند ترخیص شود.

این متخصص با بیان اینکه معمولاً بیمارانی که جثه متوسط به بالا دارند این روش در آنان قابل انجام است، یادآور شد:  این عمل در استان‌های دیگر با کمک و واسطه مستقیم چند پزشک انجام می‌شود اما در استان ایلام بنده به تنهایی آن را انجام داده ام. 

حق انتشار محفوظ است ©