طراحی سایت
ﺳﻪشنبه 29 خرداد 1397
Menu
28

کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

کارگاه اورژانس هوایی با حضور رئیس اورژانس هوایی و  مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور، رئیس دانشگاه،رییس فوریت پزشکی استان، رئیس هلال احمر استان و معاونین، مدیران ستادی، روسای بیمارستان ها و پرسنل فوریت های پزشکی، اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد.


به گزارش خبرنگار وب دا، در ابتدای این کارگاه رئیس اورژانس هوایی و  مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور ضمن تبریک سال نو و تقدیر از خدمات مجموعه دانشگاه خصوصاً پرسنل فوریت پزشکی در ارائه خدمات به مردم گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در صدد افزایش پایگاه های امداد هوایی از 31 پایگاه فعلی به 44 پایگاه در سراسر کشور در ماه های آینده است.


دکتر محمد سرور اظهار کرد: هر چند هدف دولت و وزارت بهداشت توسعه، تجهیز و نوسازی یگان های امدادی است اما در حال حاضر کشور از لحاظ امداد هوایی در نقطه مطلوبی قرار دارد.


وی افزود: همچنین در حوزه ناوگان اورژانس زمینی نیز تاکنون یک هزار و 200 دستگاه آمبولانس پیشرفته و مدرن به ناوگان امدادی کشور اضافه شده و یکی از برنامه های وزارت بهداشت خرید 800 دستگاه آمبولانس دیگر در ماه های آینده است.


دکتر سرور در خصوص فرایند همکاری در بخش امداد و نجات میان یگان های امدادی پایگاه های هلال احمر با یگان های امدادی فوریت های اورژانس یادآور شد: این دو یگان امدادی بدون هیچ گونه موازی کاری مکمل و همراه همدیگر هستند و ارائه خدمات فوریت های پزشکی و درمانی و مداخله در امور پزشکی بر عهده نیروهای امدادی فوریت های پزشکی اورژانس پیش بیمارستانی و عملیات امداد و نجات و رهاسازی برعهده جمعیت هلال احمر است.


وی در خصوص قانون بهره وری مصوبه مجلس در دولت پیشین هم که به موجب این قانون کاهش ساعت کاری و برداشته شدن شیفت های ۲۴ ساعته برای نیروهای درمانی می شود، گفت: این قانون دارای موانعی است که مسئولان ارشد وزارت بهداشت در صدد رفع ایرادات این مصوبه و نیز تامین حقوق نیروهای فوریت های پزشکی هستند.


وی اضافه کرد: در قانون مصوب مجلس افراد متمایل به حقوق بهره وری باید دارای شیفت کاری تا سقف هشت ساعت و کمتر از 12 ساعت باشد در حالیکه نحوه فعالیت در اورژانس پیش بیمارستانی شیفت های 24 ساعته برای هر فرد است.


به گفته سرور، اجرای دقیق این قانون منوط به افزایش نیروهای امدادی برای کاهش ساعت شیفت پرسنل است چرا که در قانون بهره وری به صراحت اعلام شده که افراد نباید خارج از ساعت تعیین شده شیفت داشته باشند و تلاش وزارت حل مشکل شیفت بندی یگان های امدادی و کاهش ساعت کاری آنها است.


در ادامه نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن خیرمقدم به دکتر سرور و تقدیر از خدمات فوریت های پزشکی استان اظهار کرد: تحولاتی که در حوزه درمان در 3 سال گذشته صورت گرفته  قابل مقایسه با هیچ دوره ای قبل و بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست که این امر نشانگر اهمیت مقوله سلامت از نظر نظام و دولت تدبیر و امید می باشد.


دکتر علی دل پیشه ادامه داد: توسعه های فیزیکی و همچنین توسعه خدمات در بخش سرپایی و بستری در بیمارستان ها و تحولاتی مثبت و ارزشمندی که با اجرای بسته هتلینگ در بیمارستان ها و افزایش نیروی انسانی در جهت خدمت به مردم از برکات و خدمات طرح تحول نظام سلامت است.


وی با بیان اینکه یکی از یکی از این خدمات شایسته این طرح، خدمات اورژانس هوایی است، گفت: این مهم باعث شده تا خدمات اورژانسی در سریعترین وقت ممکن به افراد دارای شرایط بحرانی و اورژانسی ارائه شود.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد: خوشبختانه در مرکز فوریت های کشور نگاه و توجه ویژه ای به استان ایلام در حال حاضر وجود دارد که از این توجه و زحمات دکتر کولیوند رئیس فوریت های پزشکی کشور و دیگر همکاران ایشان تقدیر و تشکر می نمایم.


وی خاطرنشان کرد: اعزام و امداد اورژانس هوایی در کشور و خصوصاً در استان ایلام که به تازگی از این خدمت برخوردار شده، موجبات رضایتمندی مردم رافراهم ساخته است. علیرغم اینکه استان ایلام از نظر جمعیتی در اولویت داشتن اورژانس هوایی نبود اما به واسطه توجه ویژه  دکترکولیوند و دکتر سرور استان ایلام از این خدمت بزرگ و ارزشمند بهره مند شده و تاکنون نیز با انجام چندین ماموریت توانسته به بیماران و مصدومان خدمت اورژانسی بی نظیری نماید.


دکتر دل پیشه در پایان سخنان خود از پرسنل فوریت پزشکی استان و تیم پروازی اورژانس هوایی در راستای خدمت به مردم تقدیر نمود.


دکتر کرد جمشیدی معاون درمان دانشگاه نیز در ادامه ضمن تقدیر از دکتر سرور بخاطر زحمات و پیگیری های ارزشمند در راستای راه اندازی اورژانس هوایی در استان افزود: استان ایلام با توجه به شرایط کوهستانی بودن و وجود نقاط صعب العبور در استان نیازمند دارا بودن اورژانس هوایی بود که خوشبختانه محقق شد.


 وی همچنین با تقدیر از عنایت و توجه رئیس دانشگاه و مجموعه وزارت بهداشت در راستای اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت در استان ابراز کرد: ضریب اشغال تخت بیمارستان ها قبل از اجرای طرح تحول کمتر از20 درصد بوده که با اجرای طرح تحول نظام سلامت این رقم به بالای 60 درصد رسیده است.


در ادامه نیز رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان ایلام ضمن خیرمقدم به دکتر سرور و تقدیر از حضور رئیس دانشگاه و مسئولان و پرسنل گفت: اورژانس هوایی در روزهای پایانی سال 95  برای خدمات اورژانسی به مصدومان و بیماران دارای شرایط بحرانی در استان مستقر شد.


دکتر علیمرادی از پیگیری های مستمر و مکرر رئیس دانشگاه و توجه ویژه رئیس فوریت های پزشکی کشور   و همکاران وی افزود: در سایه این پیگیری ها و عنایات، بالگرد اورژانس در کوتاه ترین زمان به استان ایلام اختصاص داده شد که وجود آن در استان غنیمتی بزرگ است چرا که خدمات دهی و امداد در کمترین زمان ممکن به بیماران اورژانسی در سراسر استان را فراهم نموده است.


  وی ابراز کرد: در مدت کوتاهی که اورژانس هوایی در استان افتتاح شده، بالغ بر 5 ماموریت حیاتی توسط آن انجام شده که علاوه بر نجات بیماران و مصدومان، موجبات رضاتمندی مردم را نیز فراهم ساخته است.


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان ایلام با بیان اینکه برای نجات جان بیماران و مصدومان نهایت تلاش خود را همواره به کار بسته ایم، خاطرنشان کرد: در ایامی که با نامناسب ترین و سخت ترین شرایط آب و هوایی مواجه شده ایم، بالگرد هوایی و آمبولانس های فوریت پزشکی برای امدادرسانی به هم استانی های عزیز به مامویت اعزام شده اند.


وی در پایان سخنانش از حضور پرسنل و همکاران و سایر ارگان هایی که در حوزه سلامت در کنار دانشگاه علوم پزشکی ایلام به مردم خدمت می کنند، تشکر و قدردانی نمود.


گفتنی است دکتر محمد سرور رئیس اورژانس هوایی و مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور در این کارگاه، مسائل و موضوعات مروبط به آموزش خدمات اورژانس هوایی را برای پرسنل اورژانس مرکز فوریت های پزشکی استان تشریح نمود.


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (723)
کد خبر: 2461412
  • کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
  • کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
  • کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
  • کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
  • کارگاه اورژانس هوایی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

تاریخ بروزرسانی :96/12/08